Hakan Fehmi Öztop | Projelerde Ara Çıktı ve Motivasyona Etkisi
543
post-template-default,single,single-post,postid-543,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Projelerde Ara Çıktı ve Motivasyona Etkisi

Projelerde Ara Çıktı ve Motivasyona Etkisi

Bir çalışmaya ya da projeye başlamak kolay değildir. Başlama enerjisi gerektirir ve siz projeniz kabul olduğu için, yaşadığınız sevinçten destek alarak, o sevinci enerjiye dönüştürerek, başlangıçta büyük bir heyecanla başlarsınız.

Her projenin bir iş-zaman grafiği vardır ve bu iş paketinin belirli bir yerine gelinceye kadar projeyi sürdürürsünüz. Tabi burada, malzeme alımlarında gecikmelerin yaşanmadığını, ekipte problemlerin yaşanmadığını kabul ederek bunu söylüyoruz.

Projenin süre olarak ortalarına yaklaştığınızda ise, performansta düşüş, yorgunluk, acaba tamamlayabilecek miyim? gibi sorularla baş başa kalırsınız ve ne kadar zamanım kaldı? diyerek, saate ve takvime bakarsınız.

Yapılan akademik çalışmalar gösteriyor ki, hangi iş olursa olsun, takvim olarak, orta noktaya vardığınız da kendi kendinize ya da ekibinizle düşündüğünüz “Eyvah zamanım kısalıyor!!!” (1) endişesi bir miktar stres yaratır. Eğer, bu düşünceyi olumlu hale dönüştürebilirseniz, daha da bir hız kazanıp, projeyi tamamlama yönünde çalışmalar yapabilirsiniz. Bu noktada sizi bir şeylerin motive etmesi gerekir. Bunlar, ara çıktılardır. Bu zamana kadar projede neler yaptınız? Neler öğrendiniz? Nasıl ilerlediniz? Ara çıktınız nedir? Ara çıktılar, çoğu zaman ara raporlarda da sunulur. Belki de, kendi kendinizi silkelediğiniz, stres değişimi, ara raporları yazarken olur. Buradaki, motivasyon ateşleyicileri,

  • Bu zamana kadar getirdim, bundan sonra da yaparım. Yani, yaptım, yapabilirim.
  • Engelleri nasıl aştığınızı hatırlayıp, kendinize vereceğiniz, övgü sözcükleri motivasyona dönüşür.
  • Yolun sonu görünüyor. Buraya kadar, getirdiyseniz, proje tamamlandığında, size kazandıracaklarını bir düşünün.
  • Bu projeyi almak, sizin için zaten başarı idi ve proje sonunda, proje sonuç raporunuz elinizde olacak. Daha büyük projelere kapı açacak.
  • Bu noktada, hızınızı, stresinizi ve hırsınızı optimize ederek, dengeleyin. Denge şartlarında olmayan hiç bir sistem başarılı çalışmaz.

Aslında bu durum, bir dağ tırmanışında bile aynıdır. Zirve göründükçe, yorgunluğunuzdan uzaklaşır mı? Yoksa, zirveye bayrağı dikecek olmanın sevinci ile yaklaşır mı? Tamamen size bağlıdır. Hele, yere bir şeyler serip oturun, termosunuzdaki çayı yudumlayıp, aşağıyı biraz izleyin. Yavaşlayın ki hızlanasınız. Yani, bu orta nokta, tamamen bir çalar saate benzetilebilir. 

Bu anlattıklarım, tezler, makaleler, romanlar, her şey için geçerli.

Unutmayın ki, kendinizle yarışınız son deparda kazanılır. 

(1) D. H. Pink, Ne Zaman? Mükemmel Zamanlamanın Bilimsel Sırları, Maltepe Üniversitesi Kitapları, (2019)

No Comments

Post A Comment