Hakan Fehmi Öztop | AJANDA VE YENİ YIL
421
post-template-default,single,single-post,postid-421,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

AJANDA VE YENİ YIL

AJANDA VE YENİ YIL

Nasıl ki, her sabah bir günün başlangıcı, her ayın birinci günü, bir ayın başlangıcı, her yeni yıl da yeni bir başlama noktası… 1 Ocak günü hem yeni yılın hem de yeni bir ayın başlangıç gününün yükünü taşıyor. Her yılbaşı için kullanılabileceğim bir yazı yazmak istedim. Hayatınızda kaç yılbaşı yaşama şansınız oldu, söylemek çok kolay. Çünkü, yılbaşı sayısı ile yaşınız orantılı. Yılbaşı sayısında, üç haneli rakamlara çıkabilenlerin sayısı o kadar az ki.

Yeniyıl yeni başlangıçlar sunar. Başlangıçlar, zordur ama güzeldir, heyecan verir. Yeni fırsatlar verir insana. Motive edici gücü vardır. Ama, yeni enerjiler gerektirir. Yeni yıl da yeni başlangıçlar için yeni bir fırsattır.

Yeni yıl bana ajandaları ve takvimleri hatırlatır. Özellikle, promasyon ürünü ajanda ve takvimler ne çok heyecanlandırırdı küçükken. Aslında, halen de öyle. Her ikisi de ilerleyen teknoloji ile birlikte cep telefonu ve bilgisayara sığabildiler artık. Kullanımları kolay ama zevk vermiyor pek.

Amaçlarınız nedir? Hedefleriniz nedir? Yeni yıl bunlara cevap vermek için güzel fırsat. Amaç ve hedefleri belirlemek için güzel bir şans sunar.

Cevapları yazmak içinse, bir yeni yıl ajandası öneriyorum. Ne kadar şık olsa o kadar kıymet verirsiniz. Yeni yıl ajandasına, amaçları ve hedefleri yazmak, hayatı düzenler. Planları sürekli önünüze getirir. Bu planlar doğrultusunda çalışmanızı sağlar.

Hedef ortaya koyduğunuz amacın sayı değeridir. Örneğin, yürüyüş yapmak amacınız olabilir ama 5000 adım yürümek ya da 3-4km. yürümek, hedefinizdir. Ajanda, hedeflere ulaşmada önemli rol oynar. Her yıl sonu, bir önceki yılın amaç ve hedeflerini, bunlarda başarı kat ettiyseniz ya da başarısızlık olduysa sebeplerini sizlere sunan bir doküman olur. Yeni Eğitimlerle kendinizi geliştirebilirsiniz. Ajanda, yazılı hedefler için de fırsattır.

Ajanda, yazma, not alma, hatalarda minimizasyon, randevuları kaçırmama, geçmişi hatırlatma, şimdiyi yaşatma, geleceği planlama gibi sayısız fırsat verir. Güzel de bir hediyedir…Hediye seçiminde zorlananlara da güzel bir fırsat sunar…

Herkese mutlu yıllar, mutlu başlangıçlar…

www.hakanfoztop.com

Hakan F. ÖZTOP

No Comments

Post A Comment