Hakan Fehmi Öztop | AR-GE ÇALIŞMALARINDA “BENCİL” YERİNE, “BİZCİL” YAKLAŞIM
426
post-template-default,single,single-post,postid-426,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

AR-GE ÇALIŞMALARINDA “BENCİL” YERİNE, “BİZCİL” YAKLAŞIM

AR-GE ÇALIŞMALARINDA “BENCİL” YERİNE, “BİZCİL” YAKLAŞIM

Ar-Ge faaliyetlerinin temel faktörlerinden birisi de “Ekip” tir. Ar-Ge ekibinin oluşturulması, projelerdeki başarı ile doğru orantılıdır. Ar-Ge ekibinin seçiminde önemli kriterler bulunmakla birlikte, nitelikli eleman bulunamaması durumlarında ekip oluşturma konusu sıkıntıya girmektedir. Ekip içerisinde kişi sayısından öte, personelin yetkinliği çok daha önemlidir. Ar-Ge ve proje ekibinizdeki heyecansız kişiler, projelerin ilerlemesine engel olurlar. Ekibi belirlerken heyecan seviyesini dikkate alalım. 

Ar-Ge Merkezi aslında, Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu (1)’ nun bizcil tanımına göre, aslında bir Yaşam ekibi”dir. Bu ekip içerisindeki herkes üzerine düşen görevi yaparak, çalışmaları güç yarışına sokmadan tamamlamalıdır. Proje ilerledikçe pay sahibi olmaya çalışmak, yayınlarda, ilk isim sırasını kovalamak, sunumlarda öne atılmak, ekibin gücünü azaltır ve ekibi dağıtır. Adil olmak gerekir, ancak, hakkınızı da savunmanız gerekir. Örneğin, gerçekten fikriniz varsa, projelerde “fikir sahibi” hakkınızı savunmalı, patentlerdeki yerinizi korumalısınız. Ekibinize karşı dürüst olmanız çok önemlidir.

Ar-Ge faaliyetlerinin devamlılığı bizcil yaklaşımı gerektirir. Bencil yaklaşım, sizi ekipten dışlar. İleride yalnız bırakır. Özellikle, takım liderlerinin bu anlamda sorumluluğu oldukça fazladır. Ar-Ge’ deki eğitimlerden tüm ekip yararlandırılmalıdır. Ar-Ge ve proje yürütücüleri de amirlik, patronluk rolü yerine, yürütücülük rolünü yapmalı, faaliyetlerinin proje ile sınırlı olduğu bilincini göz ardı etmemelidir. Tüm alanlarda olduğu gibi Ar-Ge’ deki faaliyetlerde otomobilin dört tekeri gibidir. Hepsi eşit hızda dönmelidir.

Sonuç olarak, katma değerli, yenilikçi ve özgün ürünler üretmeye ihtiyacımız var. Ar-Ge’ ye uzak duran firmalar, yurtiçi ve yurtdışı piyasalara da uzak kalacaklardır. Sadece, ürün üretme değil, rutin, piyasanın çok tanıdığı ürünler üretilse dahi Endüstri 4.0 gibi modern üretim süreçlerinin de hayata geçirilmesi elzemdir. Bu nedenle, Ar-Ge de önemli bir sinerji oluşturmak gereklidir.

Kaynak: (1)  http://www.dogancuceloglu.net/yazilar/998/sencil-bencil-ve-bizcil-varolus/ (Site ziyaret tarihi: 31.12.2017

Hakan F. ÖZTOP

No Comments

Post A Comment