Hakan Fehmi Öztop | AR-GE PROJELERİNDE LİTERATÜR ARAŞTIRMASI
394
post-template-default,single,single-post,postid-394,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

AR-GE PROJELERİNDE LİTERATÜR ARAŞTIRMASI

AR-GE PROJELERİNDE LİTERATÜR ARAŞTIRMASI

Ar-Ge projesi olarak sunmayı planladığınız fikrinizi karşıdaki kişinin kağıt üzerinde çok iyi anlayacağı şekilde yazmanız gereklidir. Makalelerde, tezlerde ve projelerde, konunun özgünlüğünü ve yenilikçi yönünü ortaya koyabilmek için detaylı bir literatür araştırması şarttır.

Özellikle, TÜBİTAK-TEYDEB kapsamındaki projelerde, hakemler firmanızı ziyaret ettiğinde projenizi anlatma fırsatı, hatta ön hazırlıklarınızı ve alt yapınızı gösterme fırsatı bulursunuz. Ama bu şansı yakalamak kolay değildir. Dolayısıyla, ziyaretsiz projeler için proje metninizin çok iyi hazırlanmış olması, proje başarınız açısından önemli bir aşamadır. Bazen, çok iyi bir fikre sahip olabilirsiniz, ama karşınızdaki değerlendiricilere fikrinizi izah edememiş olabilirsiniz.

Ar-Ge projelerinin önemli bir aşaması da, literatür araştırmasıdır. Literatür araştırmasının nasıl yapılması gerektiği konusunda, kesin kurallar olmamakla birlikte, öncelikle, literatüre hakim olmak için çok çok çok fazla okumak gereklidir. Her hangi bir yazının, kitabın ya da makalenin resim, grafik ya da tablolarına bakarak, literatür araştırması yapmanız zordur. Verilen grafiklerden sizin anladığınızla yazarın anlattığı farklı olmayabilir ama yazar kendi çalışması olduğu için sizin göremediğiniz kısımları da izah etmiş olabilir.

Literatür araştırması, sabırlı insanları sever. Özellikle, Mühendislik Fakültelerinde ve Teknoloji Fakültelerinde, meslek yüksekokullarında bu konu için bir ders bulunmamaktadır. Ancak, öğrenciler, bitirme ödevi hazırlarken ya da yüksek lisans aşamasında literatür araştırması yapmayı öğreniyorlar. Literatür araştırması, sadece arama motorlarından anahtar kelimelerin aranması değildir. Yabancı dil bilgisi de önemlidir. Yurtdışı kaynaklar muhakkak gerekirse basılı kopya olarak taranmalı detaylı okunmalıdır. Eskiden, kaynaklara ulaşmak zordu. Bizim kuşak ve bizden öncekiler, günlerce Ankara ya da İstanbul’ daki üniversitelerin kütüphanelerinde zaman geçirdi ve detaylı okumalar yaptı. Bazen düşünüyorum da bu açıdan baktığımda belki de şanslıydık.

İyi bir literatür taraması yapmak demek, kim ne yapmış? Nasıl yapmış? Ne bulmuş? gibi temel sorulara cevap almak demektir. Böylece, kendi yaptığımız işin farkını ortaya koyabiliriz. Böylece, farkı karşıdaki kişiye literatür desteği ile anlatabiliriz. Bu durum, akademik yayınlar kadar, Ar-Ge projelerinde de geçerlidir. Elbette Ar-Ge projelerinde ancak open literatüre dediğimiz açık bilgilere ulaşabiliriz. Dayanağımızda, ulaşabildiğimiz literatür olur. Bunun yanında, sözlü görüşmeler, firma ziyaretleri, fuar görüşmeleri de bu araştırma kapsamında kabul edilir. Bu konu ile ilgili videoyu da izlemenizi de öneririm. https://www.youtube.com/watch?v=N7p12Aitum8

Sonuç olarak, ancak, geçmişte konu ile ilgili doğrudan ya da dolaylı olarak ne kadar çok kaynak araştırır ve özet rapor sunarsak, proje önerimiz de bu konu etrafında gelişecektir. Unutmayın ki, iyi yazabilmek için çok okumak gerekir.

                                                                    Hakan F. ÖZTOP

No Comments

Post A Comment