Hakan Fehmi Öztop | AR-GE “SİS” Lİ OLMALI
473
post-template-default,single,single-post,postid-473,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

AR-GE “SİS” Lİ OLMALI

AR-GE “SİS” Lİ OLMALI

Başlık kafanızı karıştırabilir. Ar-Ge’ yi anladık da, Ar-Ge neden “SİS” li olmalı. Evet Ar-Ge buğulu. Sonu gözükmüyor. Sisli havada yolunu bulmak gibi bir şey. Sisli havada sonuca ulaşmak. Burada, “SİS” ten kastettiğimiz, SEVGİ, İSTEK ve SABIR. Kısaca, SİS.

Önemli bir ihtiyacı gözlemlediniz, müşterilerinizden bir talep aldınız ya da kafanızda para kazanabileceğinizi sezdiğiniz bir fikir şekillendi. Bunların hepsi, inovasyona giden yolun başlangıç noktası. Elbette hiçbir işe başlamak kolay değildir [1]. Nasıl başlasam neresinden başlasam, fon bulabilir miyim? Firma Ar-Ge’ sinde bir fikir oluşmuşsa, üst yönetimi ikna edebilir miyim? Hepsinden önemlisi de, eğer başlarsam, bitirebilir miyim? Kafanızda gidip gelen sorular. Ama işletmeniz için bir keşfiniz var. O da, yenilik/yenilikler yapmadan ulusal piyasa da hele de uluslararası piyasa da Pazar bulmak imkansız.

İnovasyon yaparak piyasaya ürün çıkarabilmenin başlangıç noktası iki türlü oluyor. Birincisi kendinizi (ya da firmanızı) zorlayarak yeni bir ürün arayışına girerek ürün geliştirmek için kafa yoruyorsunuz, ikinci yol ise, tutkunuz sizi yönlendiriyor ve işe başlatıyor. Tutku bir işe başlamayı kolaylaştırır.

Hangi yöntemle başlamış olursanız olun, önemli olan sonuca ulaşabilmektir. Bu da yetmez, balangıçta koyduğunuz hedef doğrultusunda başarılı bir sonuca ulaşmak önemlidir. Bitirmek amaçtır, ama belirli rakamlara ulaşarak bitirmek, hedeftir. Sonuçtan elde edeceğiniz hazzın ölçüsü, başarı ile doğru orantılıdır. Çalıştığım kurumdan emekli olan bir memur arkadaş, hayatı boyunca, rutin ve sadece para kazanmak odaklı bir yol yürüdüğünü ve bu yolu kazasız belasız tamamladığı için mutlu olduğunu söylemişti. Ortada ne bir eser vardı, ne de kazanılmış ciddi bir miktar para. Sadece tamamlanan bir yol. Bu da bir haz aslında. Ama, marka yaratmış, ürünler ortaya koymuş, fiziksel olarak da önemli bir birikim sağlamış ve yanında çalışan insanların emekli olmasını sağlamış bir patronun ulaştığı hazzın yanında mikro ölçekte bir haz.

Bahsettiklerimizin aksine, Ar-Ge ortaya eser koyar, emek koyar, öğretir. Ar-Ge çalışmaları azimli olmaya muhtaçtır. Charan [2], Yüksek Potansiyelli Lider adlı kitabında: “Azim, başarı için yetenek ve IQ’ dan daha güvenilir bir ön göstergedir.” der. Tutku azmin önemli bir bileşenidir ve bu yüzden geleceğinizin haritasını çizerken altta yatan tutkunuzdan yararlanmak çok önemlidir, diye devam eder.

Tutkusu peşinde koşanlar uykuyla kavgalıdır. Sabahları uyanışla dosttur. Eğer, Ar-Ge projenizi ya da inovasyon fikrinizi faturaya dönüştürmek isterseniz ve bu sizin için bir tutku ise, başarmanız çok daha kolaydır. Bazen insanlar derler: “Bu iş yıllardır aklımdaydı”. Aslında, bu söz pasif bir tutkunun yansımasıdır.

Bir gün doktora tezi yapan bir arkadaşım, bir türlü sonuca ulaşamıyorum diye yakınıyordu. Ben de kendisine ulaşamadığın sonuçları da doktorana eklesene diye fikir vermiştim. Tıpkı, Edison’ un 1000 defa ampülü yakmaya çalışırken ulaştığı başarısız teknikler gibi. Zaten başarıya ulaştığınızda, tutkunun finish çizgisine de ulaşıyorsunuz.

Önünüzde bir çok engeller çıkıyor. Paranız bitiyor, motor yanıyor, bir şeyler kırılıyor, çatlıyor ya da patlıyor ama siz halen işi bırakmıyorsunuz. Ar-Ge teknisyenine hadi gel şunu da deneyelim diyorsunuz. Teknisyen, abi bak, dün şu yöntemi denedik, bu da olmaz diye isteksiz yaklaşıyor. Başarıda aşağıya doğru negatif gidiş. Sizin tutkunuz var ama ekibin derdi, ay sonunda hesabına yatacak maaş. Tutku düzeyi düşük insanlarla sakın çalışmayın. Ekibi iyi seçin. Ar-Ge’ yi sonuçlandıran SİS li sizsiniz. Yani, inovasyon fikrini sonuçlandıracak olan, yapılacak Ar-Ge çalışmalarında, işinizi tutku düzeyinde sevmeniz, İsteğiniz ve Sabrınızdır.

Kaynak:

[1] H.F. Öztop, İstediğim Sorundan Başlayabilir miyim? Eyobi Yayınları, 2018

[2] Ram Charan, G. Willigan, D. Giffen, Yüksek Potansiyelli Lider, Hızlı Büyümenin Yeni Sorumluluklar Almanın Bir Etki Yaratmanın Yolları, optimist yayınları, 2017.

No Comments

Post A Comment