Hakan Fehmi Öztop | Ar-Ge ve ön yargı
465
post-template-default,single,single-post,postid-465,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Ar-Ge ve ön yargı

Ar-Ge ve ön yargı

Ön yargı ya da peşin yargı, araştırılmadan, sebebi anlaşılmadan, sadece görüntü ya da duyumlara göre, çoğu zaman hızlı verilen kararlardır. Ön yargı, bir meyveyi ısırmadan meyvenin tadı hakkında karar vermeye benzer. Hatta, çoğu zaman, bir meyve kötü çıktı ise, ikincisi, üçüncüsünün de kötü çıkacağı düşüncesini doğurur.

İnsanlar ve nesneler üzerinde ön yargılarımız olabilir, fakat bu yargılayana da yargılanana da zarar verir. Önyargıyı değiştirmek çok zordur.

Bir arkadaşım ağır bir ameliyat geçirmişti. Ellerinde uyuşma oluyordu. Doktor bunu kalsiyum eksikliğine bağladı ve mümkünse, tespih ya da maskot kullanmasını önerdi. Arkadaşım da zaman zaman bunları kullanıyordu. Faydasını da görüyordu. Bir gün arkadaşım, arkadaşıma sanki kötü bir şeymiş gibi, “sana hiç yakışıyor mu maskot sallamak” diye çıkıştı. Elbette sebebini bilmiyordu.

Ön yargı, çoğu zaman girişi muhteşem bir mağaranın, içerisindeki vahşi hayvanları görmemek demektir ya da bunun tam tersi. Lisede iken hasta olan bir arkadaşımı sormak istemiştim. Bir başka arkadaşıma da gelmesi için ısrar ettim kabul etti. Tarif edilen eve gittiğimizde, evin çok köhne nerede ise yıkılacak bir ev olduğunu gördük. Arkadaşım, “ben, bu pis eve girmem” dedi. Ben de buraya kadar geldik. En azından elimizdekileri verip, selam verir çıkarız. Annesi kapıyı açıp bizi buyur etti. Evin içi sıcacıktı. Ortada bir soba, üzerinde birkaç kestane, iki de küçük patates. Koku dışarıya yayılıyordu. Bizi gören arkadaşımızda, ameliyat bölgesini tutarak doğruldu. “Hoş gelmişsiniz” dedi. Öyle güzel bir ortamdı ki anlatamam. Minik kedileri de, hiç yabancılık çekmeden, bize yakınlaştı. Çay ve kek getirdi annesi. Kekten bir parça aldı arkadaşım ve utanarak yüzüme baktı. Her ikimizde emindik ki, evin içerisindeki o sıcacık atmosfer bir çok lüks evde yoktu.

Bu tür örnekleri sizler de hayatınızın farklı aşamalarında yaşamışsınızdır/yaşarsınız.

Önyargılı düşünce, Ar-Ge projelerine de yansıyabiliyor. Gerek müşterilerden, gerek firma içerisinden, gerekse de satış ve pazarlama biriminden gelen öneriler araştırılmadan, biz bunu yapamayız, yapsak da satamayız, karlı olmaz, zaten Uzakdoğu bunu şu fiyata yapıyor, biz kim bu iş kim ya da hallederiz hemen tarzında ön yargılarla yaklaşılabiliyor. Hatta bazen, yürüyen bir proje esnasında, biz bu projede sonuç alamayız ya da tamamdır sonuç kesin budur gibi önyargılar yine kaybettiren duygulardır. Ar-Ge biriminde girişken olmayan bir personele sen bunu yapamazsın çözemesin gibi önyargılı heves kırıcılar da yine kaybettirir. Dışardan bakan bir göz de Ar-Ge’ yi ya da projeyi değerlendirirken önyargıdan çok uzak durmalıdır. Zaten bu Ar-Ge birimi bu projeyi yapamaz tarzı düşünceler, ilerleyen zamanda çok zarara uğratabilir. Elbette tersi de yanlıştır. Cesur korkak olur ama cesaretli olmak da gereklidir.

Bilim tarihine baktığımızda, insanlar, çoğu bilimsel fikre önyargı ile yaklaşmıştır. Bu nedenle birçok teori ya ortaya konamamış ya da geç konmuştur. Yeni bir fikri karşılamak kolay değildir. Önyargı insanların kendi kendisini engellemesine de neden olur. Bu nedenle, Nietszche, “İlerlemek mi istiyorsun, kendi önünden çekil o zaman” der. Duygusal zekası yüksek insanların önyargıya kapılmadan karar verebileceğini düşünüyorum. Ar-Ge birimlerine eleman alınırken, sadece bilişsel zekaya göre değil, duygusal zekaya göre de karar vermek gerekiyor. Ar-Ge birimlerindeki beyin fırtınaları, çoğu zaman önyargıları yıkacaktır. Aksi takdirde, ilerleme güçleşir.

Sonuç olarak, kaynağa inmeden, kaynağı bilmeden, sonuca ulaşmak kaybettirir. Önyargılı insanlar, önyargılarının yanlış olduğunu görünce ya düşman olur, eğer olgun bir kişilik ise önce kendinden sonra sizden özür diler. Ön yargılı düşünceden kurtulmak için ana sebebi bilmek gerekir. Ön yargı herkese zarar verir.

Hakan F. ÖZTOP

www.hakanfoztop.com

No Comments

Post A Comment