Hakan Fehmi Öztop | ELEKTRİK-ELEKTRONİK SİSTEMLERDE ISINMA PROBLEMLERİ
407
post-template-default,single,single-post,postid-407,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

ELEKTRİK-ELEKTRONİK SİSTEMLERDE ISINMA PROBLEMLERİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK SİSTEMLERDE ISINMA PROBLEMLERİ

Hem elektrik hem de elektronik teknolojisinde özellikle son 30 yılda çok büyük yol kat edildi. Özellikle, elektronik sanayinde 1 yıllık bir süre dahi gelişmeleri takip etmek için çok uzun sayılabilir. Otomobil sanayiinden, özellikle de elektrikli araçlardan, evimizde kullandığımız küçük ev aletlerine kadar, savunma sanayinden yenilenebilir enerji teknolojilerine kadar, trafolardan, led ampullerden, laboratuar cihazlarına kadar, elektrik-elektronik teknolojilerinin özellikle işletme esnasında en çok sıkıntı çektiği noktalardan biri, ısınma problemi. Ancak, halen tüm sistemler için ısınma problemini çözebilmek adına yoğun Ar-Ge çalışmaları yapılmaktadır.

Isınma problemlerini özellikle tasarım esnasında çözmek önemlidir. Bilindiği gibi bu çözümler için aktif ya da pasif metotlar kullanılabilir. Ancak, bu metotların doğru uygulanması cihazların ömrünü arttırır. Elektronik sistemlerin arıza vermesinin %85-90 oranında sebebi aşırı ısınmadır. Bir sistemde meydana gelecek problem tüm devreyi etkileyecektir. Hatta sistemi yakarak yangınlara dahi sebep olabilir.

Elektrik-elektronik sistemlerin soğutulmasında, hesaplamalı akışkanlar dinamiği (CFD) yani bilgisayar simülasyonları son derece etkindir. Özellikle, tasarım yapmadan önce yapılacak simülasyonlar sistem ısıl tasarımı açısından son derece önemlidir. Malzeme teknolojisi de bu alanda önemli bir faktördür. Elektronik sistemlerde karşılaşılan problemleri ve çözüm tekniklerini ve Ar-Ge çalışmalarını hfoztop1@gmail.com adresinden detaylı olarak tartışabiliriz.

Hakan F. ÖZTOP

www.hakanfoztop.com

No Comments

Post A Comment