Hakan Fehmi Öztop | GÜNEŞ PANELLERİNİN GÖLGELENME PROBLEMİ İLE İMTİHANI…
367
post-template-default,single,single-post,postid-367,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,no_animation_on_touch,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

GÜNEŞ PANELLERİNİN GÖLGELENME PROBLEMİ İLE İMTİHANI…

GÜNEŞ PANELLERİNİN GÖLGELENME PROBLEMİ İLE İMTİHANI…

Güneş enerjisinden elektrik üretiminde, gerek çatı üstü uygulamaları, gerek münferit direk üzerinde ya da dekoratif aydınlatma uygulamaları ve gerekse de saha uygulaması olarak en fazla kullanılan teknik fotovoltaik güneş panelleridir. Her ne kadar güneş panellerinin enerji verimleri halihazırda düşük görünse de, getirmiş olduğu avantajlar bu teknolojiyi çok cazip kılmaktadır.

Güneş panellerinin mücadele ettiği en büyük problemlerden bir tanesi gölgelenme problemidir. Paneller 7/24 ve dört mevsim tüm çevresel şartlara maruz kalmaktadır. Paneller üzerindeki, tozlanma, kar, haşere ya da kuş ölüsü, kuş pisliği, yaprak, bazı olası yapışkan maddeler, panel üzerinde gölgelenmeye neden olmaktadır.

Yapmış olduğumuz akademik çalışmalarda (güneş panellerindeki gölgelenme problemlerini elektriksel güç üretimi açısından ele almanın yanında, Termodinamik açıdan da incelendiğinde, hem birinci kanun hem de ikinci kanun verimlerinin gölgelenme probleminden çok önemli ölçüde etkilendiği, tek bir hücrenin %100 gölgelenmesi durumunda, panel veriminde %60′ lara varan kayıplar görülmektedir. Bu durum sadece fotovoltaik (PV) sistemlerde değil, elbetteki yaygınlaşmasını umduğumuz (PV/T) sistemlerde de geçerlidir. Yaklaşık yirmi dönümlük bir arazide 1 MW bir santral dahi düşünüldüğünde, elbette ki temizlik de ayrı bir maliyet getirmektedir. Gölgelendirme açısından, masalar arası mesafe ve açılar doğru seçilmelidir. Güneş panelleri üzerine düşen gölgenin yüzdesi kadar, gölgenin konumu da son derece önemlidir. Özellikle, panellerin verimlerinin iyileştirilmesi ve kontrolü adına termal kamera kontrolleri, projelendirme ve araştırma-geliştirme çalışmaları yapılabilir.

No Comments

Post A Comment