Hakan Fehmi Öztop | ÖĞRENİM ESNASINDA STAJ FIRSATINI İYİ DEĞERLENDİRİN…
318
post-template-default,single,single-post,postid-318,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

ÖĞRENİM ESNASINDA STAJ FIRSATINI İYİ DEĞERLENDİRİN…

ÖĞRENİM ESNASINDA STAJ FIRSATINI İYİ DEĞERLENDİRİN…

Staj, kısaca uygulamalı öğrenme dönemidir. Özellikle, üniversite öğrenimi sırasında teorik bilgilerin pekişmesi adına, yapılması gereken ve diploma almanın gerek şartlarından biridir.
Üniversite öğrenimi sırasında yapılan farklı stajlardaki kazanımlar ve stajın verimliliği tamamen öğrencinin ilgisine bağlıdır. Gönüllülük esaslıdır. Bunun için staj yerinin seçimi büyük önem taşır. Staj yerine karar vermeden önce, gerek işyerindeki çalışanlarla, gerekse de daha önce orada staj yapan meslektaş adayları ile görüşmek önemlidir. Çünkü, staj fırsattır. Fırsat iyi değerlendirilmelidir. Stajı iyi değerlendirirseniz, en az okul kadar kazanım sağlar. Eğer, işi sevdiyseniz uzatmaya gayret edin.
Aktif üreten, sizin de sevdiğiniz firma ya da sektörleri seçin. Bazen çok büyük marka firmalarda bir şeyler öğrenemezken, küçük bir Kobi size çok şey katabilir. Ama, yine de marka yerlerde staj yapmak etkilidir. Stajı işe girmeyi hedeflediğiniz yerlerde yapmak önemlidir. Her staj için farklı yerler tercih edebilirseniz farklı konular öğrenirsiniz. Özellikle Ar-Ge birimi olan firmalarda çalışmaları iyi gözlemleyin. Staj yeri seçerken, tanıdık firmalardan uzak durun. Stajlarda ilginiz oranında öğrenirsiniz. Sizin firmaya katacağınız ve firmanın size katkısı staj yapan öğrencinin ilgisi ile üstel bir fonksiyon ile artar. Çünkü, firmada çalışanlar, sizin ilginiz oranında sizinle ilgilenir. Özellikle, seri imalat yapılan firmalarda zaman çok önemlidir. Firmada, size sorulacak sorulardan ve sizin soracaklarınızdan öğrenirsiniz. Eğer, işi (stajı) sevdiyseniz uzatmaya gayret edin.
Eğer, firma size az da olsa, bir ödeme yapacaksa, para için değil ama emeğin hazzını duymak için bir tercih nedeni olabilir.
Stajda işyeri kurallarına uymak gerekir. Firmanın alet-teçhizatını korumak, servis saatlerine uymak, firmada, size verilen görevleri en iyi şekilde yapmak bu kurallar arasında sayılabilir. Stajda, kendinizi, bölümünüzü ve üniversitenizi temsil edersiniz. Staj yerinde, sizin bırakacağınız izlenim, sizden sonra gelecek arkadaşlarınız için önemlidir.
Staj defteri ve staj sunumu öğrencinin stajda aldıklarının aynasıdır. O nedenle, staj defteriniz, öğrendiklerinizi raporlama açısından önemli bir fırsattır.
Staj yaparken, iş güvenliği ve işçi sağlığı kurallarına uyulmalıdır. Unutmayın, kimse sizi, sizden daha fazla önemsemez. Firmanın gerekliliğine göre, işçi sağlığı ve iş güvenliği ekipmanlarını muhakkak kullanın.

Staj yapılan ortamlar, networking oluşturmak için de önemli bir fırsattır. Gerek diğer stajyerler ve gerekse firma çalışanları ile iyi diyaloglar kurmak geleceğiniz açısından önemlidir. Hem kendinizden bir şeyler katın firmaya, hem de iyi bir gözlemci olarak, firmadan bir şeyler kapın. Hatta, zor problemlere çözümler bularak, inovatif fikirler dahi geliştirebilirsiniz. Merakınız üst seviyede olsun.
Firma bilgilerinde gizlilik esas olduğundan buna riayet edilmelidir. Alacağınız, dokümanlar, fotoğraf ve video çekimleri için muhakkak izin alınız. İş etiği yönünden bu önemlidir. Firmada, kütüphane, arşiv vs. size kazanımlar sağlayacaksa, bu kısımlarda da vakit geçirmek önemlidir.
Staj yapmak istediğiniz yeri önceden tanıyın, başvurunuzu zamanında yapın.Unutmayın, staj sizi mesleğe hazırlar…

No Comments

Post A Comment